Interiérový dizajn s použitím zelene

Stále viac zavádzame zeleň do nášho okolia. Ukazuje sa, že o tom rozhodujú nielen estetické hodnoty – výhody pobytu medzi rastlinami sú v posledných časoch oveľa väčšie a niektoré z nich sú:

1. Psychologické. Podľa prieskumu majú rastliny veľký vplyv na každý interiér, vďaka čomu sú uvoľňujúce a stimulujúce. Okrem toho môžu tiež pomôcť zvýšiť našu sebaúctu, pohodu a urobiť z nás optimistickejších, čím sa zníži stres, úzkosť a depresia.

@interez.sk

2. Kognitívne. Je ťažké uveriť, ale rastliny zvyšujú mentálne schopnosti, zlepšujú koncentráciu a pamäť, čo vedie k lepším výsledkom. To posilňuje pozornosť a povedomie, prináša príjemcovi mier a harmóniu. V pracovnom prostredí zvyšujú produktivitu až o 15%.

3. Viac kyslíka, menej oxidu uhličitého. Po sérii testov vykonaných mnohými vedcami sa ukázalo, že pestovanie rastlín vo vnútri by mohlo zlepšiť kvalitu ovzdušia. Zeleň znižuje hladinu oxidu uhličitého – dôvod na ospalosť; môže tiež významne znížiť hladinu toxínov, ktoré sa premieňajú na prach. Aby sme mohli bez námahy dýchať, potrebujeme viac kyslíka, ktorý rastliny dodávajú.

4. Čerstvý vzduch v interiéri. Vzduch v miestnosti môže byť znečistený viac ako vonkajší vzduch. Rastliny sa považujú za jeden z najlepších filtrátorov. Vo vedeckom procese odstraňujú chemikálie a absorbujú prach, premieňajú ho na zdravý kyslík potrebný na dýchanie.

5. Šanca pre zeleň. Ak umiestnime rastliny doma, držíme ich ďaleko od neočakávaných, zložitých poveternostných podmienok. Zároveň sú dekoratívnym prvkom, ktorý môže vylepšiť vzhľad interiéru a priniesť život nudným výklenkom a oblastiam každého priestoru.

Ako zaviesť zeleň do interiérov?

Zeleň v interiéri je možné použiť v rôznych konfiguráciách. Ďalej uvádzame niekoľko tipov na použitie rastlín v našom prostredí.

1. Vývoj nevyužitých uhlov

V našich domovoch sú určité rohy, ktoré ešte neboli vybavené žiadnym nábytkom. V tomto prípade tam môžete umiestniť rastlinu, nezabudnite však na výber väčšej veľkosti, ktorá plne zaberá celý priestor. To je užitočné najmä v prípade, že je povrch obmedzený – takže miestnosť vyzerá väčšia.

2. Závesné rastliny, kvetináče alebo dekorácie

Ak máme doma obmedzený priestor a nechceme ho obetovať pre kvetináče, môže byť alternatívou zavesiť ich. Týmto spôsobom využívame všetky ostatné zákutia a súčasne rozjasňujeme interiér. Vďaka dobrému výberu rastlín môžeme dať farbu aj nudným, predvídateľným oblastiam. Jediná vec, na ktorú treba pamätať, je primeraná ochrana visiacich kvetináčov.Použiť sa dajú aj závesné machové dekorácie; napríklad machové gule, machové svietidlá a iné.

LED svietidlá s machom.

3. Zelené steny

Pre komplexnejší efekt by ste mali myslieť na celú stenu pokrytú zeleňou. Môže byť ideálnym riešením pre akýkoľvek nerozvinutý vnútorný priestor. Vďaka tomu sa môžete nezávisle rozhodnúť o veľkosti a tvare, výbere vhodných domácich rastlín, ktoré budú vyhovovať prostrediu a vytvorenia jedinečných konfigurácií. Zelené steny teda môžu byť machové alebo s použitím hydroponických rastlín. Machové steny sú bez údržby, takže nepotrebujú vodu ani svetlo; dajú sa skombinovať s 3D reklamou alebo logom.

Stena hydroponické rastliny.
Machový obraz s 3D logom.
V ponuke je aj stabilizovaná tráva.

4. Centrálna výzdoba interiéru

Na dekoráciu interiéru môžu byť potrebné najmä stoly v jedálni, kvetinové kvetináče alebo rezané kvetiny. V prípade obývacej izby si môžete vybrať kvitnúce listnaté rastliny, vďaka ktorým sa miestnosti zdajú byť väčšie. Bez ohľadu na typ miestnosti bude zavedenie zelene poskytovať príjemnú atmosféru. Použiť sa dajú stabilizované rastliny alebo stromy; je veľké množstvo stabilizovaných rastlín. Sú bez údržbové, nepotrebujú vodu ani svetlo.

Stabilizované rastliny a stromy.

5. Použitie ako oddelovač

Často sa stretávame so situáciou, keď sa predtým navrhnuté oblasti ukázali ako príliš veľké a nevyužívané alebo zostali prázdne. Môže to tiež prinútiť cítiť nedostatok intimity. Pridaním správne navrhnutých vnútorných oddielov izolujeme konkrétny priestor, aby sme povrch mohli vyvinúť v súlade s našimi potrebami. Na tento účel môžeme tiež využiť zeleň a vytvoriť „prirodzené súkromie“. S pevnou alebo mobilnou machovou stenou vložíte do kancelárie, showroomu alebo stravovacieho zariadenia skutočný pútač s prirodzeným a atmosférickým vzhľadom. Okrem toho vytvoríte viac súkromia s oddeľovačmi miestností, ktoré tiež dosahujú vysoký akustický útlm.

Oddelovač machová stena.
Oddelovač hydroponické rastliny.

6. Hlavný bod

Moderný dizajn tiež osadzuje stromy alebo kmene stromov ako ústrednú dekoráciu v interiéri. Existuje veľa druhov, ktoré sú prispôsobené vnútornej klíme. Je potrebné zamerať sa na výber rastlín, ktoré sa ľahko udržiavajú a pestujú. Zaujímavým riešením je skombinovanie stabilizovaných stromov a machu. Použitie týchto dekorácií poskytuje zaručený prírodný vizuálny efekt.

Stabilizovaný strom a mach.

7. Zenová záhrada

Pre tých, ktorí majú vášeň pre záhradníctvo a nemôžu byť spokojní so záhradou vonku, môže byť riešením priniesť záhradu dovnútra. Najskôr by sa malo naplánovať dostupné miesto, pričom by sa mal zohľadniť podlahový systém, ktorý bol nainštalovaný, a primeraný výber zelene. Avšak, bez ohľadu na to, kam umiestnime vašu Zen záhradu, mali by sme vždy vziať do úvahy potreby rastlín.

8. Dekorácie chodieb

Koridory, zvyčajne ako dlhé komunikačné cesty, sa nemusia nudiť vôbec. Môžeme ich oživiť zavedením čerstvých rastlín a kvitnutím kvetov; vďaka tomu budú vyzerať veľmi príjemne. Veľmi účinným riešením je zavedenie zelene na mieste, ktoré je okamžite viditeľné po otvorení vstupných dverí do miestnosti – hostí privíta svieži a atraktívny interiér.

Chodba hydroponicke rastliny
Chodba stabilizovane rastliny

9. Trópy vo vašom vlastnom dome

Kryté bazény sú v súčasnosti medzi súkromnými investíciami čoraz obľúbenejšie. Jediným spôsobom, ako im dať tropickejší štýl, je predstaviť vhodnú zeleň. Rastliny podobné palmám budú nielen dekoratívnymi prvkami, ale môžu tiež zvyšovať vlhkosť v miestnosti.

10. Zimná záhrada

Ďalším spôsobom, ako predstaviť zeleň, je zimná záhrada. Miestnosť by mala byť dobre osvetlená prirodzeným svetlom cez priesvitné strechy a steny. Keďže oranžéria* funguje ako priestor plný vegetácie a je veľmi slnečný, môžeme tu pestovať rôzne druhy zelene. Byť v takýchto interiéroch je veľmi relaxačné a relaxačné.

Nezabudnite však zvoliť tie správne rastliny pre svoj zamýšľaný dekor. Nie je to ťažké, rovnako ako my v MossLife,  aj Vy musíte iba preukázať kreatívne schopnosti a premýšľať o tom, aký účinok nás uspokojí. Nechajte sa inšpirovať a oživte svoj interiér ešte dnes!

-m-