Sobí mach alebo Cladonia stellaris

Tento lišajník má kríkovú formu s dutými konármi bez drene, voľne a veľmi hojne rastie v boreálnych a arktických oblastiach okolo severného pobrežia.

V zimných mesiacoch je preferovaným zdrojom potravy sobov a karibu, má dôležitú úlohu pri regulácii cyklovania živín a pôdnych mikrobiologických spoločenstiev. Nachádza sa predovšetkým v oblastiach alpskej tundry a je extrémne chladno-mrazuvzdorná. Machy používali Škandinávci v mnohých oblastiach napríklad ako výplňový materiál v drevených chatkách, ako prísady do polievok a dezertov a pri vianočných dekoráciách; na čaj. Používa sa tiež pri výrobe farbív, pri výrobe lakmusového papiera a je primárnym lišajníkom používaným pre miniatúrne stromy v architektúre a modelovaní železníc.

Tento organizmus pozostáva z huby a riasy. Nami používaný mach rastie napríklad v prírodnej rezervácii v Nórsku (ale i inde vo svete) s rozlohou viac ako 15 000 kilometrov štvorcových. Zber úrody sa vykonáva pod dohľadom štátu, bez toho, aby došlo k poškodeniu alebo zanechaniu stopy v prírode. Mach je vysoký aj 100 milimetrov a má vek asi okolo päť rokov. Naraz sa nevyberie viac ako 20% z plochy a oblasť sa znova nezberá po dobu najmenej 3 rokov. Po zbere rastie nový mach automaticky.

lisajnik sobi mach machový obraz
lisajnik sobi mach machový obraz

Ďalšie spracovanie sa tiež uskutočňuje neškodnými prostriedkami; počas procesu prípravy sa všetky machy z machu pri práci zafarbujú na úroveň buniek tuhými, netoxickými farbivami, ktoré sa používajú aj v potravinárskom priemysle. Týmto spôsobom garantujú dlhú stálosť farieb. Mach je “prírodný produkt”, v dôsledku rozdielov v štruktúre sa absorpcia farieb mení a vytvárajú sa nuansy (jemné rozdiely vo farebnosti). Príklady farieb sa preto vždy líšia od skutočnej verzie. Pri spracovaní farebného machu dotykom sa uvoľňujú farbivá, ktoré sú však neškodné a ľahko odstrániteľné mydlom a vodou.

Cena machovej steny Sobí mach začína od 199 EUR za m2.

machove hodiny hodiny s machom
machový obraz stena sobi islandský mach